بایگانی‌ها

وظایف وکیل و موکل نسبت به یکدیگر

ارائه خدمات حقوقی با تمام خدماتی که در حوزه‌های مختلف ارائه می‌شود متفاوت است چون حساسیت بالایی دارد و مستقیما با حق افراد در ارتباط است و کوچکترین مسامحه‌ای باعث پایمال شدن حقِ صاحب حق می‌شود. در موسسه حقوقی و داوری ثمین عدالت که با دغدغه کمک به احقاق حقوق افراد تاسیس شد ما بر این اعتقادیم که ایجاد فضایی شفاف می‌تواند کیفیت خدمات حقوقی ما را تضمین کند. اگر افراد از وظایف وکیل و موکل نسبت به هم آگاه باشند؛ همه چیز روشن خواهد شد و کافی است طرفین به وظایف و تعهدات خود عمل کنند تا همه چیز به خوبی پیش برود.
اینطور نیست که تنها وکیل وظایفی به عهده داشته باشد. قواعد رفتار و اخلاق حرفه‌ای بر نحوه تقسیم وظایف وکیل و موکل حاکم است. در برخی کشورها ممکن است دولت‌ها قوانین خاصی در زمینه تقسیم وظایف داشته باشند که موسوم به تخصیص اختیار بین وکیل و موکل است. با توجه به اهمیت این مسئله در این مقاله بر آن شدیم تا از تعهدات و وظایف وکلا در قبال موکلان و متقابلا موکلان در برابر وکلا برای شما بگوییم.

تعهدات وکیل

آگاهی شما به عنوان مخاطب و درخواست‌کننده خدمات از این موسسه سبب ساز بالا رفتن کیفیت خدمات و انجام تعهدات قانونی و اخلاقی ما در قبال شما خواهد شد. وظیفه وکیل انتخاب وسایل برای رسیدن به اهداف مشتری است. وکیل مسئول وظایفی است که شامل رویه‌های قانونی، استراتژی‌ها و تاکتیک‌های دادگاه است. وکیل موظف است در خصوص روند دفاع و پیگیری پرونده با موکل مشورت کند.
وکیل متعهد به انجام تعهداتش است
وظایف وکیل و موکل نسبت به هم: در درجه اول وکیل باید در دفاع از موکل و پیگیری امور در دادگاه دلسوز و متعهد باشد. اگر شخصی که در پرونده‌ای اعلام وکالت کرده در پیگیری پرونده اقدامی که باید انجام می‌داده انجام ندهد، در انجام امور تاخیر داشته باشد و یا در دفاع از موکلش کوتاهی کرده باشد و موکل از این اقدامات او متضرر شود وکیل مقصر و مجرم است و باید زیان را جبران کند. وقتی وکیلی در سیستم قضایی کشور مسئولیت رسیدگی به امور پرونده را به عهده می‌گیرد متعهـد به انجـام اقدامات لازم است و این یعنی مسـئول خسارات عـدم ایفای تعهد نیز خواهد بود.
سوالی که درباره وظایف وکیل و موکل نسبت به هم ممکن است برای افراد و گاها وکلا پیش بیاید این است که آیا هیچ عذری از وکیل پذیرفته نبوده و رافع مسـئولیت او نخواهد بود؟ پاسخ به این سوال خیر است. البته در قانون تدابیری برای وکلا اندیشیده شده است تا در صورتی که بنا به شرایط قادر به دفاع از انجام امور نیستند قبل از رسیدن زمان مقرر استعفا دهند تا موکل به فرد دیگری مراجعه کند.

نوشتهٔ پیشین
وکیل فرزند خواندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پست های مرتبط

فهرست