بایگانی‌ها

دادگاه بدوی چیست؟

وقتی یک دعوای حقوقی یا کیفری در مراجع قضایی کشور طرح می‌شود، در نهایت قاضی یک رای صادر می‌کند که طی آن تلکلیف مسئله مورد اختلاف حل می‌شود. اما چطور مشخص میش‌ود چه دادگاهی مسئول رسیدگی به اختلاف و صدور رای است؟ به دادگاهی که در شروع شکایت مسئولیت رسیدگی را به‌عهده میگیرد و مسئله در آنجا مطرح می‌شود تا در نهایت دادنامه صادر شود، دادگاه بدوی گفته می‌شود. همانطور که حدس می‌زنید به رای این دادگاه، رای بدوی گفته می‌شود.

صلاحیت دادگاه‌ها و دادگاه بدوی

دادگاه بدوی دادگاهی است که صلاحیت اصلی دارد و محاکمه در آن دادگاه‌ها برگزار می‌شود. این دادگاه در صلاحیت عمومی مجاز به رسیدگی به نوعی پرونده مدنی یا کیفری است که منحصراً دادگاه دیگری ارتکاب نشده است. رسیدگی به کلیه پرونده‌ها در دادگاه‌های صلاحیت عمومی کشور نیست. دادگاه بدوی با صلاحیت محدود مجاز است فقط به موارد مشخصی رسیدگی کند. دادگاه های بدوی با صلاحیت محدود ممکن است در صلاحیت موضوعی محدود باشند. در دادگاه بدوی شواهد و شهادت تحت قوانینی که توسط قانون آیین دادرسی تعیین شده است پذیرفته می‌شوند و تعییناتی به نام یافته‌های واقعیت براساس شواهد انجام می‌شود. دادگاه به ریاست یک یا چند قاضی، نتایج قانون را بر اساس قوانین قابل اجرا ارائه می‌دهد. در بیشتر حوزه‌های قضایی دادگاه اغلب با یک هیئت منصفه و یک قاضی تشکیل می‌شود. در بعضی موارد قاضی یا قضات با اساسنامه عرف یا توافق طرفین به عنوان قانونگذاران حقوقی و حقیقی عمل می‌کنند. بیشتر قضات که از طریق روند دادرسی به پرونده‌ها رسیدگی می‌کنند ترجیح می‌دهند که طرفین فرصت داده شود که یک پرونده قوی ارائه دهند.
بر اساس کتاب آیین دادرسی مدنی نوشته دکتر عبدالله شمس، به موجب اصل ۱۵۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مرجع رسمی تظلمات و شکایات دادگستری است تشکیل دادگاه‌ها و تعیین صلاحیت آنها منوط به حکم قانون است. اصل ۷۱ متمم قانون اساسی مشروطه نیز دیوان عدالت را مرجع رسمی تظلمات عمومی قرار داده بود.
در حال حاضر مراجع عمومی در «قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب» مصوب ۱۳۷۳ و اصلاحات بعدی آن پیش‌بینی شده است. به موجب این قانون شش مرجع قضایی موجود یعنی دادگاه حقوقی یک، دادگاه حقوقی دو، دادگاه کیفری یک، دادگاه کیفری دو، دادگاه مدنی خاص و دادسرا که تقریباً جانشینان مراجع مشابه پیشین بوده و حسب مورد به دعاوی حقوقی کیفری یا مدنی رسیدگی می‌کردند حذف گردیدند و مرجعی واحد به نام دادگاه عمومی تاسیس و صلاحیت ۶ مرجع مزبور در مرحله بدوی به دادگاه عمومی داده شد. دادگاه و دادسرای انقلاب که از ابتدای پیروزی انقلاب سال ۵۷ عملاً تشکیل گردیده بود با تصویب و لازم الاجرا شدن قانون حدود صلاحیت دادسراها و دادگاه‌های انقلاب در سال ۶۲ صورت قانونی یافت.
سپس صلاحیت دادگاه انقلاب اصلاح و دادسرای انقلاب نیز حذف گردید. محذوف ماندن دادسرا و یکی بودن مراجع حقوقی و کیفری حدود هشت سال ادامه داشت و سپس به موجب قانون مصوب سال ۱۳۸۱ دادسرا احیا و شعب دادگاه‌های عمومی به حقوقی و جزایی تقسیم و دادگاه‌های کیفری استان تشکیل گردید. بنابراین برای بررسی مراجع قضایی ایران با اشاره به صلاحیت آنها می‌توان آن را در یک دسته بندی کلی به مراجع عمومی مراجع اختصاصی دیوان عالی کشور و دادسرا بخش نمود.

نوشتهٔ بعدی
مزایا و معایب طلاق توافقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پست های مرتبط

فهرست