بایگانی‌ها

وکیل فرزند خواندگی

کودکان معصوم آسیب‌پذیرترین قشر جامعه هستند. راهکار قانونگذار برای مواقعی که کودک در شرایط نابسامان اجتماعی و خانوادگی قرار می‌گیرد فرزند‌ خواندگی و حضانت است. در این بخش وکیل فرزند خواندگی در باره قوانین این امر توضیح خواهد داد.

روند فرزند خواندگی در ایران

در قانون کشور تنها زوجینی که حداقل ۵ سال از ازدواج آن ها گذشته باشد و فرزند نداشته باشند می‌توانند برای فرزند خواندگی اقدام کنند. البته اولویت بعدی با خانواده‌هایی است که تنها یک فرزند دارند و دیگر امکان بچه دار شدن ندارند.
در قانون جدید کشور تنها زوجین نیستند که می‌توانند سرپرستی کودکی را بر عهده بگیرند. نکته مثبت قانون جدید این است که خانم‌های مجردی که از موقعیت اقتصادی و اجتماعی خوب و قابل قبولی برخوردارند، اما ازدواج نکرده‌اند می‌توانند فرزند خوانده داشته باشند. سوال مهمی که بیشتر اوقات برای افراد پیش می‌آید این است که آیا در این حالت برای کودک شناسنامه صادر می‌شود؟ پاسخ این است که شناسنامه‌ای به نام مادر برای فرزند صادر می‌شود.
در گذشته فقط کسانی که بچه‌دار نمی‌شدند می‌توانستند فرزندخوانده داشته باشند اما با توجه به اهمیت ویژه این مسئله و تعداد زیاد فرزندان بی سرپرست و بد سرپرست و افراد واجد شرایط دریافت فرزند خواندگی سه گروه می‌توانند سرپرستی بگیرند:

۱٫ کسانی که بچه دار نمی شوند
۲٫ دختران مجرد
۳٫ کسانی که بچه دارند اما می‌خواهند سرپرستی فرزندی را بر عهده بگیرند.

نوشتهٔ پیشین
مزایا و معایب طلاق توافقی
نوشتهٔ بعدی
وظایف وکیل و موکل نسبت به یکدیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پست های مرتبط

فهرست