۰۲۱-۷۷۳۶۳۲۲۳ | تهرانپارس، خیابان استخر، بوستان نهم، پلاک ۵۵

بسیاری از پدر و مادر ها بر این باورند که فرزند آنها برای رفتن به مهد کودک زیادی کوچک است. درست است، ممکن است آنها هنوز کودکان کوچک و با نمک شما باشند، اما مهد کودک ها برای این طراحی شده اند که بتوانند کودکان کوچک را در تحصیلات، امور عاطفی، اجتماعی و موفقیت راهنمایی کنند.

اثرات مثبت حضور کودکان در مهد کودک

اگر چه برخی والدین بر این باورند که حضور فرزندان آنها در مهد کودک الزامی نیست و عملا مهارت های خاصی را فرا نمی گیرند. اما این تصور درست نیست. مهد کودک ها شرایطی ایجاد می کنند که کودکان بتوانند مهارت های آکادمیک و همچنین اجتماعی که می تواند به آنها در مقاطع بالاتر تحصیلی کمک کنند را فرا بگیرند. این مهارت ها، مهارت های مهمی هستند چرا که می توانند زندگی فرد را در آینده تحت تاثیر قرار دهند.

ما در این مقاله برخی از اثرات مثبت حضور کودکان در مهد کودک را برای شما گرد آوری کرده ایم که به نوعی لزوم حضور آنها در مهد کودک را اثبات می کند.

این اثرات شامل موارد زیر می باشد :

۱- مهد کودک فرصتی برای رشد کودکان می باشد

مهد کودک فرصتی برای رشد کودکان

برای بسیاری از کودکان، مهد کودک اولین تجربه ی حضور در یک مکان دارای نظم و قواعد است که در آن معلمان و کودکان دیگری بصورت گروهی حضور دارند. این مکان فرصتی برای یادگرفتن و به اشتراک گذاشتن قوانین است، و باعث شروع فرایند یادگیری در کودکان می شود که در مقاطع بالاتر تحصیلی بسیار هائز اهمیت می باشد.

۲- مهد کودک، کودکان را برای پیش دبستانی و مدرسه آماده می کند

از آنجایی که محیط پیش دبستانی و مدرسه، محیطی آکادمیک و آموزشی است، برخی والدین از مهد کودک ها انتظار دارند که کودکان را برای محیط های آموزشی مدرسه آماده کند. از طرف دیگر، برخی از والدین بر این باورند که یادگیری مباحث پایه و ابتدایی تحصیلی، مانند آموزش های ساده ی ریاضی، ممکن است هنوز برای کودکان زود باشد و باعث شود آنها دوران کودکی و بچگی خود را از دست بدهند.

این مشکل پیچیده ای نزد خانواده هاست، بخصوص اینکه اطرافیان و دوستان ممکن است بخواهند با نظرات متفاوت، نظر والدین را تغییر دهند. اما مهد کودک ها تا حدودی این مشکل را برطرف کرده اند. در یک مهد کودک خوب، مربیان سعی می کنند تا با روش های جذاب و بازی محور، برخی اصول پایه ی آموزشی را به کودکان بی آموزند تا ضمن حفظ روحی بچگی، آموزش های پایه را فرا گیرند.

اما مهد کودک های با کیفیت چگونه روند یادگیری و رشد کودک را پرورش می دهند؟ و والدین در روند کاری مهد کودک ها باید به دنبال چه چیز هایی باشند؟ یک پاسخ کلی به این سوالات این است که کادر آموزشی مهد کودک های با کیفیت، راه ها و روش های یادگیری و رشد کودکان را می دانند و درک می کنند، و اغلب مهد کودک ها سعی می کنند در محیط مهد کودک فضا، زمان و فعالیت ها را طوری طراحی و مدیریت کنند که با روحیات اجتماعی، احساسی، ادراکی و توانایی های فیزکی کودکان هماهنگ باشد.

۳- مهد کودک باعث رشد مهارت های اجتماعی و احساسی می شود

یک کودک برای یادگیری نیازمند داشتن احساس امنیت و مراقبت از طرف مربی و یا سرپرست خود دریافت کند. یک کودک سه ساله می تواند زمانی را دور از والدین گذرانده و روابطی دوستانه با افراد دیگر، بچه ها و همبازی ها و مربیان خود برقرار کند. از همین رو، مربیان و معلمان روابطی دوستانه و عاطفی با هرکدام از بچه های ایجاد می کنند و از آنها به خوبی مراقبت می کنند. همین امر باعث ایجاد روحیه ی اجتماعی شدن در کودکان می شود.

ارتباط دائمی بین خانه و مهد کودک باعث کنترل و بهبود روند روشد کودکان می شود. در مهد کودک های با کیفیت، معلمان و مربیان والدین را متخصصان کودکان خود می دانند و برای آنها شدیدا ارزش قائل می شوند. یکی از نشانه های یک مهد کودک با کیفیت، این است که والدین گذارشی دقیق و روزانه درباره فعالیت های کودکانشان دریافت می کنند، و همچنین هر چند وقت یکبار، قرار های ملاقاتی بین کادر مهد کودک و والدین تنظیم می شود که از این طریق والدین می توانند ارتباط بیشتری با کادر و مربیان مهد کودک برقرار کنند. همچنین مربیان تمام سعی خود را می کنند تا اهداف و ارزش های والدین در خصوص فرزندانشان را درک کرده، و آنها را در محیط مهد کودک پیاده کنند تا کودکان به آن اهداف نزدیک تر شوند.

کودکان در محیط مهد کودک می آموزند که چطور مهارت های اجتماعی خود را افزایش دهند، و همچنین احساسات خود را کنترل کنند. یکی از خوبی های مهد کودک ها، این است که کودکان می توانند آموزش هایی که می بینند را بطور عملی پیاده کنند و به نوعی، این آموزش ها در محیط واقعی به کار برده می شود.

کودکان سه یا چهار ساله توسط تجربیات خود یاد می گیرند، و مربیان مهد کودک ها زمانی را برای این تجربیات آموزنده قرار میدهند تا کودکان بتوانند در آن شرایط، احساسات خود مانند خشم و یا بی حوصلگی خود را در شرایط مناسب کنترل کنند.

نکته ی قابل توجه اینجاست که مربیان مهد کودک ها، بطور خودکار وارد درگیری هایی که بین کودکان رخ می دهد نمی شوند و همیشه سعی نمی کنند که مشکلات را بطور مستقیم حل کنند. بلکه این مربیان، می دانند که چه زمانی باید به کودکان اجازه دهند مشکلات خود را خودشان حل کنند، و چه موقع باید مستقیما وارد عمل شوند. مربیان مهدکودک ها باید بدون خجالت زده کردن کودکان باعث شوند که اثرات رفتار های خشمانه و یا آسیب رسان خود را روی افراد و کودکان دیگر شناسایی کنند.

۴- بر خلاف ظاهر، مهد کودک یک محیط سازمان یافته می باشد

یک محیط قانون مند و سازمان یافته به کودکان کوچک کمک می کند تا بتوانند برای خود دوست پیدار کرده و با دیگر کودکان به خوبی بازی کنند. منظور از سازمان یافته این نیست که در این مهد کودک قانون های سخت گیرانه و   زیادی وجود دارد، یا بزرگسالان دائما درحال کنترل شدید فعالیت های کودکان هستند؛ بلکه قانون ها و ساختار های یک مهدکودک با کیفیت به این شکل است که کاملا از نظر کودکان پنهان است. فضای کلاس ها به گونه ای است که کودکان را تشویق به برقراری ارتباطات اجتماعی می کند و همچنین، به گونه ای است که از بروز هرگونه درگیری میان کودکان جلوگیری شود.

۵- مهد کودک ها باعث ایجاد قدرت تصمیم گری در کودکان می شوند

افزایش قدرت تصمیم گیری در کودکان

در محیط مهد کودک، کودکان قدرت تصمیم گیری زیادی در انتخاب فعالیت ها دارند و کودکان بی هدف وقت خود را در این محیط تلف نمی کنند، تنوع زیاد در فعالیت ها باعث می شود که کودکان کاری را که آنها را بیشتر جذب خود می کند را پیدا کرده و به آن مشغول شوند.

همچنین مربیان در مهد کودک مراقب کودکانی که نمی توانند وارد جمع کودکان دیگر شوند هستند و به آنها کمک می کنند، یا به آنها توصیه هایی می کنند که به آنها در ایجاد برقراری با کودکان دیگر، و پیوستن به جمع آنها کمک می کند.

تنفر کودکان از مهدکودک

اگر چه ممکن است مهدکودک ها اثرات مثبت بسیار زیادی بر روی روحیات کودکان، و همچنین مقاطع تحصیلی و روابط اجتماعی کودکان در زمان حال و آینده ی کودکان داشته باشند، اما احتمالا کودک شما تا به حال تمام وقت خود را در آغوش خانواده خود گذرانده است و از محیط بیرون خود آگاهی ندارد.

روز اول رفتن به مهدکودک و شاید رفتن به مدرسه میشه روز سختی است. کودکان از وارد شدن به محیطی که پدر و مادرشان در آن حضور ندارند ممکن است به شدت وحشت کنند و واکنش هایی مانند گریه کردن و خودداری کردن از ورود به آن مکان از خود نشان دهند. این رفتار ها اکثرا طبیعی قلمداد می شوند.

تنفر کودکان از مهدکودک

دلایل تنفر کودکان از مهدکودک

ترس از محیط مهد کودک و سختی دوری از پدر و مادر ها پس از مدتی طبیعی شده و کودکان می توانند به آن شرایط عادت کنند.

اما اگر تنها دلیل تنفر کودکان از مهدکودک دوری از پدر و مادر نباشد چطور؟ در برخی شرایط کودکان ممکن است بدلایل متفاوتی از رفتن به مهد کودک اجتناب کنند که در این صورت، لازم است دلیل آن را فهمیده و اقدامات لازم را انجام دهید.

در ادامه ی این مقاله، ما برخی از دلایل عدم علاقه ی کودکان به مهدکودک را برای شما شرح داده ایم که می توانید آنها را بررسی کنید و دلیل تنفر کودک خود از مهد کودک را بهتر درک کنید.

این دلایل شامل موارد زیر می باشند:

مریضی و بی حوصلگی

ممکن است عدم علاقه ی کودک شما به مهد موقت و گذرا باشد و دلیل آن تنها بی حوصلگی و یا مریضی کودک است. برخی اوقات کودکان واقعا ترجیح می دهند وقت خود را در خانه بگذرانند و احتمالا پس از گذشت چند روز، دیگر در برابر رفتن به مهد کودک مقاومت نمی کنند. پس بهترین کار این است که به آنها فرصت بدهید.

خستگی از یادگیری و کار های مربوط به مهد کودک

مهدکودک و خستگی از یادگیری

یکی از نکاتی درباره مهد کودک ها وجود دارد این است که مهدکودک، تنها سه، چهار ساعت وقت گذراندن و خوش گذرانی در محیط مهد  نیست، آنها علاوه بر بازی کردن چیز های زیادی را در مهدکودک یاد می گیریند. اگر کودک شما از کار های مرتبط با مهد خسته شده باشد، طبیعتا محیط مهد کودک برای او دیگر به اندازه ی سابق دلچسب و دلخواه نخواهد بود و آنها از رفتن به مهدکودک خود داری می کنند.

کنار نیامدن با معلمان

یکی از مشکلاتی که برخی کودکان در مهد کودک با آن رو به رو می شوند، کنار نیامدن با معلمان و مربیان است. اگر چه ممکن است کودکان به معلمان بی احترامی نکنند، اما اکثر مواقع با مربیان با مشکل بر می خورند، و در این صورت رفتن به مهد کودک آخرین کاری است که کودکان مایل به انجام آن خواهند بود.

امور مربوط به خانه

اگر در خانه مراسمی برگذار شده باشد، برای مثال مهمانی به خانه شما آمده باشد، یا اگر کودک شما خواهر یا برادر کوچک تر از خود داشته باشد که مجبور نباشند به مهد کودک بروند، دختر یا پسر شما که نیز مایل به رفتن به مهد نخواهد بود، چرا که فکر می کند مهد کودک، باعث جلوگیری از خوش گذرانی آنها در خانه می شود.

خجالتی بودن کودکان

خجالت یکی از مشکلاتی است که مشکلاتی را برای برخی کودکانی که به مهد کودک می روند به بار می آورد. اگر کودک شما شخصیتی خجالتی داشته باشد، ممکن است پیدا کردن دوست های جدید و شرکت در فعالیت های گوناگون برایش سخت بوده، و حضور در کلاس های بزرگ و شلوغ به او احساس اضطرابی و موذب بودن بدهد.

راهکار هایی درمورد تنفر کودکان از مهد کودک

این مسئله که کودک شما نمی خواهد به مدرسه برود می تواند امری بسیار خسته کننده و ناراحت کننده باشد. اگر واقعا مشکلی با مهد کودک فرزند شما وجود دارد، ممکن است مجبور شوید مدرسه او را عوض کنید، اما پیش از گرفتن هرگونه تصمیم و انجام این کار، والدین باید شرایط و جو مهد را با دقت بررسی نماید و بفهمند که چرا کودک آنها از رفتن به مهد کودک بیزار است.

راهکار هایی درمورد تنفر کودکان از مهد کودک

برای اینکه بتوانید این مشکل را حل کنید، ما برای شما راهکار هایی آماده کرده ایم که می توانید با انجام دادن آنها این مشکل را سریعتر شناسایی کرده و نسبت به حل ان اقدام نمایید. این راهکار ها شامل موارد زیر می باشند:

این سوالات را از خودتان بپرسید

  • آیا این رفتار های منفی جدید هستند یا قدیمی؟ اضطراب ناشی از جدا شدن از والدین یک مسئله کاملا طبیعی در اوایل شروع مهد کودک و مدارس است. لازم است به فرزند خود مدتی زمان بدهید تا خود را با این شرایط وفق بدهد.
  • آیا تغییری در محیط مهد حاصل شده که باعث ایجاد این احساسات منفی شود؟ مانند تغییر مربی، تغییر کلاس، قوانین جدید یا حتی شاگردی جدید.
  • آیا تغییری در زندگی کودک شما پیش آمده که باعث ایجاد این احساسات شده باشد؟ آیا روزمرگی های او تغییری کرده اند؟
  • آیا روش های تربیتی مهد کودک با اخلاقیات و خلق و خوی کودک شما همخوانی دارد؟ به یاد داشته باشید که اعتبار یک مهد کودک و یا محیط آموزشی صرفا به معنای مناسب بودن آن برای کودک شما نمی باشد.

با کودک خود صحبت کنید

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای حل این مشکل انجام دهید این است که با کودک خود درباره ی مهد کودک صحبت کنید. از او سوالات مشخصی درباره روزی که سپری کرده است بپرسید، و همچنین با او درباره بخش های مورد علاقه ی او در روز صحبت کنید و درباره آنها سوال کنید. اگر در اوایل سال هستید، یا تعطیلاتی را پشت سر گذاشته اید و حال وقت بازگشت به مهدکودک است، این امر که کودکان استرس جدا شدن از شما را داشته باشند، امری طبیعی است و پس از گذشت مدتی رفع می شود.

سعی کنید کودک خود را به حرف بیاورید و از او درباره ی علایق و چیز هایی که درباره مدرسه دوست دارد، و چیز هایی که درباره مدرسه دوست ندارد اطلاعات کسب کنید.

یک قرار ملاقات با مهد کودک ترتیب دهید

یکی دیگر از کارهایی که می تواند در حل مشکلات کودک شما موثر باشد این است که با کادر مهود کودکی که کودکتان به آن می رود مراجعه کنید. یک قرار ملاقات با آنها ترتیب دهید و اطلاعاتی درباره ارتباط کودکتان با دیگران، علایق و مواردی که به آنها علاقه ندارد، و اینکه چه مواردی وجود دارد که کودکتان از آنها خوشش نمی آید و باعث ناراحتی او می شود کسب کنید.

یک قرار ملاقات با مهدکودک

این کار اطلاعات زیاد و موثری درباره مشکل شما به شما خواهد داد. برای مثال، ممکن است بفهمید فرزند شما برای اینکه برخی چیز ها را به خوبی یاد نگرفته است، احساس خجالت زدگی می کند، یا مثلا از کودکانی که در اطراف او هستند و در کنار او می نشینند خوشش نمی آید یا با آنها مشکلی دارد.

برخی اوقات برخی از آهنگ ها و یا داستان هایی که در مهد کودک ها خوانده می شود ممکن است احساس بدی به کودکان بدهد و آنها را ناراحت کند. در برخی موارد دیگر نیز کلاس موسیقی و یا زمان ورزش و بازی ممکن است برای کودکان بسیار خسته کننده باشد و از آن لذت نبرند.

کودکان ممکن است از چیز هایی آزرده خاطر شوند که از نظر بزرگسالان واقعا مسئله مهمی نیستند. این مسئله که بتوانید درک خوبی از کودکتان داشته باشید، و کودک و مربیان او را به خوبی بشناسید بیار هائز اهمیت است، چرا که مربیان آنها در زمینه ی کودکان درس خوانده و تخصص دارند و می توانند در بسیاری از مشکلاتی که با آنها رو به رو هستید به شما کمک کنند.

قدم آخر، مهد کودک فرزند خود را عوض کنید

قدم آخر، مهد کودک فرزند خود را عوض کنید

اگر چه ممکن است تعویض محل آموزش کودکتان همیشه راهکار اول نباشد، اما فراموش نکنید که مهدکوک فعلی فرزند شما، تنها مهدکودک موجود در شهر نیست. در برخی موارد مشکل علاقه نداشتن کودک شما به مهد کودک، نه مربوط به محیط مهد است، نه تقصیر کودک شماست. گاهی ممکن است کودک شما واقعا از محیط مهد کودک رضایت نداشته باشد، یا روش هایی که استفاده می شوند، اگر چه ممکن است روش های درستی باشند، اما مناسب و دلخواه او نباشند. در این صورت ممکن است چاره ای جز فکر کردن به یک مهدکودک جدید نداشته باشید، چرا که تحمیل کردن مهد ، و با زور فرستادن کودکان به محیط آموزشی می تواند اثرات مخربی در روحیات فعلی کودک، و همچنین علایق وی به آموزش و تحصیلات آینده ی او داشته باشد.

پس شاید بهترین کار این باشد که با انجام تحقیقات لازم، به دنبال یک مهد کودک مناسب باشید. سعی کنید ویژگی های یک مهد مناسب را دریابید و در انتخاب خود بهتر عمل کنید تا شاهد پیش آمدن شرایط مشابه نباشید.