۰۲۱-۷۷۳۶۳۲۲۳ | تهرانپارس، خیابان استخر، بوستان نهم، پلاک ۵۵

اکثر کودکان امروزه تحصیلات خود را از پیش دبستانی و مهدکودک مناسب آغار می کنند. این مکان ها می توانند تاثیرات مثبت یا منفی زیادی بر روی آینده ی تحصیلی کودک شما داشته باشند، و بدست آوردن تحصیلات عالی در آینده، تا حدی می تواند به این عوامل وابسته باشد.

ویژگی های یک مهدکودک مناسب

اما امروزه پیش دبستانی ها و مهد کودک های زیادی در سطح شهر ها وجود دارد که هر کدام ویژگی های خاص خود را شامل می شوند، و داشتن این ویژگی ها باعث می شود انتخاب یک مهدکودک خوب، کار دشوار و چالش بر انگیزی باشد.

یک مهدکودک مناسب دارای چه ویژگی هایی می باشد؟

برای اینکه بتوانید علی رغم گستردگی انتخابتان، مهدکودک خوبی برای فرزند خود انتخاب کنید، ما تصمیم گرفتیم تا برخی از مهم ترین ویژگی های مهدکودک های خوب و مناسب را، که اکثرا در این موارد با یکدیگر تفاهم دارند، به شما معرفی کرده و انتخاب آنها را برای شما کمی آسان تر کنیم.

ویژگی هایی که تقریبا تمام مهدکودک ها و پیش دبستانی های مناسب آنها را دارند، شامل موارد زیر است:

داشتن اعتبار کافی نزد افراد

یکی از راه هایی که خانواده ها برای انتخاب یک مهدکودک مناسب یا پیش دبستانی ها از آن استفاده می کنند، و انتخابات خود را طبق این گفته ها محدود می کنند، بسنده کردن به شنیده ها و گفته هایی است که درباره این اماکن گفته می شود.

شنیدن تجربیات دیگران و دوستان و آشنایان می تواند راه خوبی برای شناسایی مهدکودک مناسب و پیش دبستانی های مناسب یا غیر مناسب باشد. همچنین می توانید نام آنها را در اینترنت جست و جو کرده و نظراتی که درباره آنها داده می شود را بررسی نمایید.

برخی سوال هایی که می توانید از اطرافیان خود بپرسید:

  • آیا کودک شما از رفتن به مدرسه خوشحال است؟
  • آیا آنها چیز های جدیدی که در مدرسه یاد گرفته اند را به اشتراک می گذارند؟
  • آیا از مدرسه آنها راضی هستید؟
  • آیا معلمان و مسئولان آنها از تجربه و کیفیت لازم برخوردار هستند؟
  • مدرسه آنها چقدر با والدین ارتباط دارد؟
  • روش و شیوه ی درسی آنها بازی محور است یا آکادمیک یا از هر دو روش استفاده می کنند؟
  • مدرسه آنها چه امکانات و موارد اضافه ای به آنها آموزش می دهد؟ آیا به آنها زبان، موسیقی، هنر و غیره آموزش می دهند؟

داشتن فضایی گرم و دوستانه

مهدکودک و یا پیش دبستانی معمولا اولین تجربه ی تنهای و خارج از خانه بودن کودکان است. لذا این مسئله بسیار هائز اهمیت است که احساس کنید می توانید شانه به شانه ی مربیان آنها همکاری داشته و با آنها ارتباط داشته باشید.

حتما لازم است که شخصا از محیط مدرسه دیدن کرده و آن را کاملا بررسی نمایید. یک روز کاری که مدرسه دایر است، به مدرسه و حیاط آن مراجعه کنید تا از نحوه کلی کار مدرسه اطلاعات کافی بدست آورید.

در حین بازدید این نکات را مدر نظر داشته باشید: مربیان و معلمان چطور با دانش آموزان برخورد می کنند؟ دانش آموزان چطور با مربیان برخورد می کنند؟ رفتار دانش آموزان با یکدیگر چگونه است؟ آیا کلاس درس آنها احساس شادی، مشارکتی و امنیت را در کودکان ایجاد می کند؟

داشتن مربیان کار کشته و مشتاق

داشتن مربیان و کادر خدماتی مشتاق، با کیفیتی که از کودکان به خوبی مراقبت کنند بسیار هائز اهمیت است. همانطور که حیاط و محیط بازی آنها باید کیفیت مناسب را داشته باشد، داشتن کادر مدیریت و مربیان با کیفیت نیز یک اولویت در انتخاب یک مهدکودک یا یک پیش دبستانی است.

درست است که انتخاب یک مدرسه یا مهدکودک با مربیان خبره امری ضروری است، اما اشتیاق و علاقه نیز یکی از امور مهم در انتخاب مربیان است.

یادگیری فعالانه

یکی از نکات مهمی که درباره کودکان باید به آن توجه کنید، این است که کودکان از طریق انجام دادن و آزمایش کردن، و همچنین کشف کردن و بازی کردن بهتر یاد می گیرند. ما به این نوع یادگیری می گوییم « یادگیری فعالانه »، و این امر یکی از ویژگی های مهم هر مهد کودک و یا پیش دبستانی است.

تضمین امنیت کودکان

هیچ چیز مهم تر از امنیت فرزند شما نیست. ویژگی مهم دیگر مهد کودک ها مناسب این است که بتوانند امنیت کودکان و دانش آموزان را به خوبی تضمین کنند. در حین بازدید از مدرسه، به این نکته توجه بسیاری داشته باشید.

مقاله : مهدکودک دادمهر