۰۲۱-۷۷۳۶۳۲۲۳ | تهرانپارس، خیابان استخر، بوستان نهم، پلاک ۵۵

تصور کنید شما یک پدر یا مادر بسیار مشغول درگیر هستید. شما ممکن است یک یا حتی دو شغل پر دردسر یا استرس زا داشته باشید، مشغول تحصیل و کلاس های درسی خود هستید، یا به دلیل هر مسئولیت و مشکل دیگری مجبور هستید فرد یا نهادی را پیدا کنید تا ساعاتی از کودک شما مراقبت کند و مواظب او باشد تا کودک شما تنها نماند. این دقیقا زمانی است که بحث مهد کودک در میان خانواده ها مطرح می شود.

مزیت های مهد کودک

بهترین مهد کودک شرق تهران

برای بسیاری از کودکان، مهد کودک اولین تجربه ی آنها در یک مکان قانونمند و با قاعده است و در آن با مربیان و گروه های دیگری از کودکان قرار می گیرند. این یک قرصت برای کودکان است تا بتوانند یاد بگیرند، داشته ها و دانسته های خود را با دیگران به اشتراک بگذارند، از قوانین پیروی کنند، با دیگران و بخصوص کودکان دیگر معاشرت کنند و کار با ابزار ها و وسایل مختلف را فرا بگیرند که می تواند بسیار برای موفقیت آینده ی آنها مفید باشد.

مهد کودک یک مرکز آموزشی-تفریحی برای کودکان به حساب می آید و تنها مربوط به نگهداری و سرگرم کردن کودک شما، زمانی که شما سر کار یا دانشگاه هستید نمی باشد. مربیان و کادر آموزشی مهد کودک های با کیفیت به کودکان امکانات، ابزار ها و آموزش هایی می دهند که می تواند برای آینده ی آنها، و نه تنها برای زمان حال آنها مفید واقع شود. در این مقاله، به برخی از دلایل مهم رفتن و شرکت کردن کودکان به مهد کودک ها می پردازیم تا با دید بهتر و روشن تری کودکان خود را در مهد کودک ثبت نام کنید. این دلایل شامل موارد زیر می باشد:

مهدکودک ها باعث رشد احساس و اجتماعی کودکان می شوند

کودکستان ها و مکان های آموزشی با کیفیت، برنامه ها و روش هایی پدید می آورد که باعث می شود کودکان روحیه ی اعتماد کردن و برقراری ارتباط مناسب و سالم با کودکان دیگر، مربیان و والدین خود را بدست آورند.

به منظور بدست آوردن و پدید آمدن این روحیات در کودکان، ابتدا کودکان نیاز دارند تا نسبت به محیط مهد کودک و به خصوص مربیان و مراقبان خود احساس امنیت پیدا کنند و بدانند که می توانند به مربیان خود اعتماد کنند.

مربیانی که در مهد کودک ها مشغول به کار هستند، کار هایی به مراتب بیشتر از صرفا «مواظبت کردن» از کودکان انجام می دهند. این افراد آموزش دیده اند تا بتوانند مهارت های احساسی کودکان را بهبود ببخشند، روحیه برقراری ارتباط با دیگران را در آنها ترغیب کنند و همچنین روحیه کنجکاوی و خلاقیت آنها را افزایش بدهند.

کودکان می آموزند تا از خود و دیگران مراقبت کنند

یکی دیگر از مهارت های مورد نیاز زندگی این است که افراد بتوانند نه تنها از خود، بلکه از دیگران و افرادی که دوستشان دارند نیز مراقبت کنند. این یکی از مهارت هایی است که در مهد کودک های با کیفیت و مناسب به کودکان آموزش داده می شود.

از آنجایی که کودکان وظایف و مهارت هایی می آموزند که آنها را توانا می کند تا از خود دیگران مراقبت کنند، همین امر باعث می شوند که نوعی احساس غرور و ارزش به خود در آنها پدید بی آید. مربیان و آموزگاران در مهد کودک می دانند که دادن مسئولیت هایی به کودکان مانند چیدن میز، یا کمک کردن به دیگران، به آنها مهارت های اساسی و واقعی می دهد که بعدا می توانند در زندگی واقعی و روزمره از آنها استفاده کنند.

کمک کردن به دیگران یکی از مهارت های با ارزشی است که در مهدکودک های با کیفیت و درجه یک به کودکان آموزش داده می شود و آنها را فرا می گیرند. برای مثال، به یکی از کودکان این مسئولیت داده می شود تا به کودکان جدیدی که وارد مهد کودک می شوند مکان بازی و اسباب بازی ها را نشان دهد، یا به دیگران بیاموزد که چطور گیاهان را آبیاری کنند.

مهدکودک به کودکان قانونمندی را آموزش می دهد

یکی دیگر از مزایای رفتن به مهد کودک برای کودکان این است که به آنها این امکان را می دهد تا بتوانند با محیط های قانونمند و همچنین سرگرم کننده آشنا شوند و خود را با قوانین وفق دهند. این امر که کودکان با مکان های قانونمند و با قاعده ای که به آنها کمک می کند تا برای خود دوست پیدا کنند و با دیگران بازی کنند برای کودکان بسیار مفید است.

نکته ی قابل ملاحظه اینجاست که منظور از قانونمند و با قاعده بودن این نیست که مربیان و معلمان دائما درحال تصحیح کردن کودکان و یا تنبیه کردن آنها در صورت بروز خطایی هستند. بلکه مربیان با صبر و شکیبایی بسیار، کودکان را ترغیب و تشویق می کنند تا رفتار های خوب و درستی از خود نشان دهند؛ و قانونمند بودن مهد کودک ها به صورتی است که کودکان اکثرا حتی متوجه آن هم نمی شوند و در عین حال از آنها پیروی می کنند.

مهدکودک باعث رشد مهارت های شناختی و زبانی کودکان می شود

بر اساس تحقیقات صورت گرفته در حوضه ی مهارت های زبانی کودکان در سال ۲۰۱۵، ثابت شده که دایره لغات کودکان در سنین ۳ تا ۵ سال از ۸۰۰ الی ۹۰۰ کلمه به ۲۵۰۰ الی ۳۰۰۰ کلمه خواهد رسید، و در این زمان کودکان می توانند جملات و ساختار های گفتاری و زبانی پیچیده تری بسازند.

مهد کودک های با کیفیت و مناسب از روش های مناسبی برای افزایش مهارت های کلامی و گفتاری کودکان استفاده می کنند. بازی ها و آموزش هایی که در حوضه مکالمه صورت می گیرد باعث بهبود این مهارت در آنها می شود، و در پایان بازی ها سوالاتی از کودکان پرسیده می شود که به آنها کمک می کند تا ذهن خود را به کار گرفته و کلمات را به یاد آورند. علاوه بر بازی ها، فعالیت های دیگری مانند آوازخوانی، صحبت کردن کودکان درباره حیوانات مورد علاقه شان و همچنین تعریف کردن داستان در برابر دیگر کودکان، همگی به کودکان کمک می کند تا این مهارت را در خود افزایش دهند.

مهد کودک مهارت هایی نظیر ریاضی و خواندن را در کودکان به وجود می آورد

کودکان موجودات کنجکاوی هستند و مایلند تا مهارت هایی مانند خواندن و ریاضیات را، که از نظر والدین و مربیان مهارت های مهمی هستند را فرا بگیرند. به منظور آماده سازی کودکان برای رفتن به مدرسه، مربیان در مهد کودک ها بازی ها و فعالیت های زیادی را برای کودکان آماده می کنند تا از طریق آنها، بتوانند اولین و ابتدایی ترین مهارت های خواندن و ریاضی را به کودکان آموزش دهند. یکی از این فعالیت ها ممکن است خواندن شعر الفبا و آموزش آن به کودکان، همراه با تصاویر و انیمیشن های گوناگون باشد که این کار باعث می شود کودکان با استفاده از مهارت های بصری و شنوایی خود کلمات را یاد بگیرند.

همچنین مهارت های ریاضی نیز از طریق بازی های امتیازی، بازی های شمارشی و جور کردن و مرتب کردن اشیا و تصاویر صورت می گیرد که به کودکان کمک کند تا توانایی درک اعداد را بدست آورند. سعی مربیان و آموزگارانی که در مهدکودک مشغول فعالیت هستند این است که شرایطی پدید آورند که کودکان علاوه بر یادگیری با کیفیت، از یادگیری لذت برده و پروسه ی یادگیری برای آنها تبدیل به یک فعالیت سخت و طاقت فرسا نباشد.